منوی سایت

ساید چین چیست

تکنیک کمپرس کردن ساید چین

چکیده

در بحث آهنگسازی و میکس یکی از مهمترین و پرکاربردترین تکنیکها ساید چین می باشد.اگر تا به الان اسم ساید چین به گوشتان خورده باشد و هنوز اطلاع ندارید که چگونه از آن میتوانید در موزیکها و پروژهای خودتون استفاده کنید در این مقاله قصد داریم که به صورت مختصر و مفید به شما بگویم که ساید چین چیست و چطور با استفاده از پلاگین فب فیلتر میتوانید از آن استفاده کنید.پس حتما تا آخر این مقاله همراه باشید.

ساید چین چیست؟

خیلی وقتها در یک پروژه صدای کیک درام باعث پوشیده شدن یا در اصطلاح ماسک شدن صدای پد،آکورد یا هر سازی که در پس زمینه در حال اجرا می باشد می شود.برای جلوگیری از این تداخل فرکانسی از کمپرسور به منظور ساید چین کردن کیک بر روی ساز پس زمینه استفاده میشود.زمانی که ساید چین اعمال میشود با اجرای هر بار صدای کیک درام، صدای ساز پس زمینه کاهش می یابد و بعد از یک نوسان دوباره به لول قبلی باز میگردد.ساید چین به تنهایی علاوه بر جلوگیری از ماسک شدن سازها در پس زمینه مانند یک افکت عمل میکند و یک حالت نوسان مستمر در داینامیکهای موجود در پروژه ایجاد میکند.

ساید چینینگ با پرو سی 2 فب فیلتر

نحوه اعمال ساید چین

حالا که متوجه شدیم ساید چین چیست ببینیم اصلا چطور میتوان آنرا در پروژهای خودمان استفاده کنیم.

اولین گام برای ایجاد ساید چین ساخت یک پترن اضافی برای ساز کیک درام می باشد.با این کار شما می توانید خروجی ترک کیک درامی که ساخته اید را بر روی همان ترک سازی که میخواهید ساید چین کنید قرار دهید.

در مرحله بعد پلاگین فب فیلتر پرو سی را بر روی ترکی که می خواهید ساید چین کنید بندازید و در قسمت پایین نمایشگر پلاگین گزینه Side chain را انتخاب کرده و بر روی حالت اکسترنال قرار دهید.

حال با استفاده از پارامترهای Threshold Attack و Relese به ترتیب آستانه،سرعت کمپرسور و سرعت رها سازی ساید چین را تنظیم کنید تا تغییرات را به صورت محسوس تری بر روی ساز مورد نظر بشنوید.

ساید چین با استفاده از کمپرسور فب فیلتر

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا به شما مفهوم ساید چینینگ را بگوییم و دیدیم که ساید چین چیست و چگونه آنرا میتوان درون پروژها اعمال کرد.ساید چین معمولا در سبکهای الکترونیک مانند EDM هاوس و ترنس بسیار پر کاربرد هستولی در سبکهایی مثل پاپ و رپ هم میتوانید برای جلوگیری از تداخل فرکانس کیک و بیس صدای کیک درام را بر روی بیس ساید چین کنید که از  ماسک شدن بیس لاین جلوگیری کنید.لطفا در قسمت نظرات برای ما بنویسید که از ساید چین در کجاها استفاده میکنید و از چه پلاگینی برای اینکار استفاده میکنید.

استودیو صدابرداری، آهنگسازی، فیلم برداری، عکاسی، تنظیم، میکس و مسترینگ دسی بل رکورد

پرهام وب‌سایت
ادمین سایت بیت سرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =