منوی سایت

ریورب معکوس چیست؟

پیاده سازی افکت ریورب معکوس در ایبلتون لایو

چکیده

یکی از تکنیکهای بسیار پرکاربرد و در عین حال زیبا در میکس افکت ریورب معکوس می باشد.در این مقاله قصد داریم که اول ببینیم ریورب معکوس چیست و در ادامه بگوییم که چطور میتوانید این افکت را در DAW خودتان پیاده سازی کنید .پس تا آخر با مقاله همراه باشید.

ریورب معکوس چیست؟

خیلی وقت از این تکنیک به عنوان یک افکت در میکس استفاده میشود. روش آن به این صورت است که یک تکه از وکال یا سازی که میخواهید را تا حد سنگین ریورب میدهیم و بعد همان ترک را در یک ترک دیگر رکورد کرده و در نهایت معکوس میکنیم که باعث به وجود آمدن یک افکت زیبا میشود.این افکت را در اصطلاح ریورب معکوس یا Reversed reverb نامگذاری کردند.

شکل پیاده سازی افکت ریورب معکوس

نحوه پیاده سازی ریورب معکوس

اولین مرحله برای ایجاد این افکت اعمال کردن یک ریورب با پارامتر decay یا همان فروپاشی سنگین بر روی وکال یا سازی هست که میخواهیم این افکت را بر روی آن اعمال کنیم. ما از ریورب والهالا استفاده میکنیم که این پلاگین را میتوانید از اینجا دانلود کنید و همانطور که گفتیم پارارمتر Decay آنرا بر روی 14 قرار میدهیم تا یک دنباله و کشش طولانی در صدا ایجاد شود.

در مرحله بعد یک ترک صوتی به منظور ضبط دوباره وکال یا ساز مورد نظرمون در DAW خود ایجاد میکنیم و وروردی ترک را همان ترکی که ریورب را بر روی آن انداختیم قرار و بعد با زدن دکمه رکورد آنرا ضبط میکنیم. دقت داشته باشید که تا جایی که دنباله ریورب ادامه دارد ضبط را متوقف نکنید.

در آخرین مرحله تا جایی که ساز یا وکال پلی شده است را از روی پترن کات میکنیم؛ چون فقط به قسمت دنباله ریورب نیاز داریم و در نهایت دنباله ریورب را با زدن دستور Reverse (معکوس) میکنیم و در ابتدا وکال و یا ساز اصلی که قرار بود این افکت را بر روی آن اعمال کنیم قرار میدهیم و در نهایت پلاگین ریوربی که در مرحله اول اعمال کردیم را کامل خاموش یا حذف میکنیم.

نحوه اعمال ریورب معکوس در ایبلتون لایو

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله تا جایی که توانستیم سعی کردیم که ریورب معکوس را توضیح دهیم و ببینیم این افکت چیست و نحوه پیاده سازی آنرا در نرم افزار DAW خودمان بررسی کردیم.البته این کار نیاز به مقداری آزمون و خطا دارد زیرا روی هر وکال یا سازی ممکن است زیبا نشود و معمولا توصیه میکنیم که در صورتی که روی وکال اینکار را انجام میدهید سعی کنید در شروع آواها و صداهای اَ اِ اُ آ او ای این کار را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید و اگر بر روی ساز این کار میکنید سعی کنید بر روی آکوردها و پدهای با ساستین طولانی این کار را انجام دهید تا همان کشش باعث زیبایی ریورب معکوس شما شود.

استودیو صدابرداری، آهنگسازی، فیلم برداری، عکاسی، تنظیم، میکس و مسترینگ دسی بل رکورد

پرهام وب‌سایت
ادمین سایت بیت سرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یک =