منوی سایت

مید ساید چیست؟

اکولایز کانلهای مید ساید

چکیده

در این مقاله قصد داریم به بررسی کانالهای mid و Side بپردازیم و ببینیم که اکولایز کردن کانلهای مید ساید به چه صورت است چگونه از آن میتوانیم در میکس و مسترینگ خود استفاده کنیم.ما از قبل با مفاهیم نظیر کانالهای چپ و راست، استریو و مونو آشنا شدیم. در چند سال اخیر مبحثی جدید به نام مید ساید شکل گرفته که در اکثر پلاگینهای مدرن مورد استفاده قرار میگیرند ولی مفهوم مید و ساید دقیقا چیست؟

میدساید با فب فیلتر Q3

مید ساید چیست؟

همانطور که ما از کانالهای چپ وراست برای عریضتر کردن میکس استفاده میکنیم.از کانلهای مید ساید هم برای حجیم تر کردن و پرتر کردن میکس خودمان بهره میبریم..زمانی که صدا به مرکز پن شده باشد انگار که سیگنال صوتی به صورت عمودی یا مستقیم به گوش میرسد که همان مید(Mid) نام دارد و زمانی که صدا به چپ یا راست پن شود یعنی سیگنال صوتی در عرض یا به صورت افقی انتقال پیدا می کند(Side). از تکنیک مید ساید میتوان در کمپرس کردن،اکولایز کردن، اعمال افکتهایی نظیر ریورب و … بر روی هر کانال به صورت مجزا استفاده کرد. که در این مقاله ما فقط صرفا در مورد اکولایز کردن کانالهای مید ساید صحبت خواهیم کرد.

 

اکولایز کانالهای مید ساید

در اکولایزر از مید ساید میتوان برای تفکیک فرکانسی انواع مختلف سازها استفاده کرد. طوری که سازهایی مثل گیتار بیس، پیانو، گیتارهای الکتریک و آکوستیک، وکالها و اکثر سازها در کانال Mid و سازهایی مثل های هت ها،کرش،بک وکال و حتی ریوربهای درون میکس در کانال Side قرار میگیرند در نتیجه شما میتوانید به وسیله مید ساید هر کدام از این سازها را به صورت مجزا اکولایز کنید.

 

اکولایز مید ساید با فب فیلتر Q3

روش اکولایز کردن مید ساید

برای اکولایز کردن به روش Mid/Side تنها کافیست اکولایزر فب فیلتر Pro Q را نصب کنید که برای دانلود آن میتوانید از همینجا  اقدام کنید.

و بعد انداختن اجرای پلاگین در زیر منوی Stereo گزینه Mid به رنگ سبز یا Side به رنگ آبی را انتخاب کنید و با زدن راست کلیک بر روی فرکانس مربوطه و انتخاب گزینه Split  هر دو کانال را به صورت مجزا اکولایز کنید.

پانل مید ساید در فب فیلتر Q3

جمع بندی و نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله اشاره شد شما میتوانید با تفکیک دو کانال مید ساید عملیاتهایی مثل اکولایز،اعمال ریورب و… را به صورت دقیقتری انجام دهید.البته کانالهای دیگری مثل کانالهای چپ و راست،استریو و مونو نیز وجود دارند که میتوانند به شما کمک کنند ولی در این مقاله هدف ما تنها آموزش کلی کانال مید ساید به شما عزیزان بود.

استودیو صدابرداری، آهنگسازی، فیلم برداری، عکاسی، تنظیم، میکس و مسترینگ دسی بل رکورد

پرهام وب‌سایت
ادمین سایت بیت سرا

‫۲ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − دو =